Přeskočit na hlavní obsah

Není psycho jako psycho


 

Není psycho jako psycho 


Víš, jaký je rozdíl mezi psychiatrem a jeho pacientem? Přece v tom, kdo má klíče. Jmenuju se Alina, jsem psychiatrička, a tohle je můj nejoblíbenější vtip. 


Jestli jsi trochu zmatený/á z „psycho“ lidí, možná pomůže trocha informací o mně. Vystudovala jsem medicínu (horko těžko), což znamená, že jsem doktorka, prostě „MUDr.“ 


Mohla jsem být dermatoložka (promiň, mami), chirurg (jako můj partner, který je velmi praktický), pediatrička (ale vzhledem k tomu, že jednáte spíše s vyděšenými rodiči než s dítětem, se to někdy více blíží mému oboru) nebo třeba ortoped. 


Ale lidská duše mi od začátku přijde tím nejlepším předmětem zkoumání! Nehledě na to, že povídání, žvanění, brebentění, a celkově jakékoli formy komunikace jsou odjakživa mým největším koníčkem. A tak po letech studií, které mě stály nemalé úsilí a zdraví, jsem se rozhodla, že přesně to budu dělat. „Propovídám“ se s pacienty až k jejich uzdravení. 


Haha. Háček je v tom, že u lidí, kteří končí přímo v nemocnici na psychiatrii, to není tak jednoduché. Proto jsem se rozhodla pro medicínu. Totiž rozdíl mezi mnou (psychiatrem) a psychologem je ten, že já můžu dávat léky. S takovou schizofrenii jen povídáním moc nehnete. Byl by to asi stejný zázrak, jako byste někomu s cukrovkou jen povídáním nebo dotykem snížili cukr v krvi, a nemusel si píchat inzulin. Nebo přemluvili jeho slinivku, aby inzulin zase začala vyrábět. 


Neléčím totiž úplně přesně duši, ale mozek. Orgán, který je neuvěřitelně přeceňovaný. Je totiž stejně nedokonalý a rozbitelný, jako zbytek našeho těla. 


Takže pro úplnost, psycholog je cennou součástí týmu! Jeho hlavním nástrojem práce je dialog, který zvládá mnohem lépe než já se svými pacienty, ale nemůže dávat léky. Takže není věčně ponořený do dilematu, že sice dostane pacienta do reality (přestane vidět a slyšet lidi a zvuky, které nejsou skutečné, a dá zase dohromady smysluplnou větu), ale možná mu zhorší cukrovku, oddělá játra, způsobí metabolický syndrom… 


Vždycky balancuju mezi přínosem léku a jeho nežádoucími účinky. Vždycky nesu zodpovědnost za každého pacienta. Vždycky jsem první na ráně jako ten, kdo to posral. Ale občas dostanu i čokoládu! 


No a takhle trávím svoje dny, je mi nadáváno, děkováno, spíláno, jsem doprošovaná, vychvalovaná, nenáviděná, nepochopená, ignorovaná, ale nejvíc ze všeho jsem věčně unavená. Jako každý doktor. 


Tenhle blog nemá být ale místem, kam bych se chodila vybrečet (jak by se mohlo zdát), od toho mám vlastní terapii, manžela a záchod v práci. 


Měl by být bezpečným místem jak pro mě, tak pro Tebe, odpovídat si i na nepříjemné otázky, a ještě nepříjemnější si pokládat. 

Místem pro humor, někdy černý a cynický a velmi pravděpodobně i špatný (jsem doktorka, ne komik). Ultimátně bych si přála, aby to byl prostor, kam se budeš rád/a vracet, ať už z jakéhokoli důvodu. 


 Tak tedy vítej v mém světě! Doufám, že se Ti tu bude líbit… 


Vaše nadšená psychiatrička 

PS: Naviděnou každé pondělí v 11hod :) 


Komentáře

  1. Děkuji.. ráda sem na tebe narazila, né náhodou.

    OdpovědětVymazat
  2. dobrý den mám kamarádku , která je v naprosté manii, pak vím, že se dostaví hluboké deprese. 2x po 1 roce provedla sebevraždu. Žije nevyšlo ji to zatím. Jako kamarád ji chci pomocí, ale bohužel popírá skutečnost. Dělá ostudu a neuvědomuje si to. její dcera dospělá to už se mnou řeší. její matka pacienta mě i svádí na sex jako že chce mě jako milence. mám ženu i děti. I to ji neodrazuje přesto že jsem ji opatrně vysvětlil, že by to zničilo přátelství. jak to udělat aby jsme ji dali na nedobrovolnou léčbu dřív než bude pozdě pro ni. a tak aby jsme ji neranili ani já a ani její dcera. má nutkání pořád mě navštěvovat protože si myslí že je cit opětován. z mé strany je to jen lítost a soucit. je to I tím, že ví že jsem nemocný na schizoafektivní poruchu. ale velmi striktně beru léky a vše si uvědomuji a hlídám se se svou partnerkou. ona však popírá skutečnost že je nemocná, I to že byla 2x hospitalizován po léčbě. neustále dělá ostudu. neposlouchá ani svou dceru.
    nechceme aby k nám stratila důvěru ale by ji hospitalizován I třeba nedobrovolně.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).