Přeskočit na hlavní obsah

Jak psychiatrička o strach přišla (skoro)


 Bojíš se někdy strašidel a monster? Schováváš v noci nohy pod peřinu „kdyby náhodou“? Nebo jsi už z toho vyrostl/a, a nemusíš si v noci po cestě na záchod všude rozsvěcovat?

Já se dřív bála hodně! Tím dřív myslím ještě tak před rokem. Když jsem v kině viděla Sirotčinec slečny Peregrinové od Tima Burtona, usínala jsem s rozsvícenou lampičkou u postele. Když jsem začala koukat na Upíří deníky, v tmavých chodbách jsem čekala Damona, jak se chystá zaútočit. A pokaždé když si večer pustím svého milovaného Harryho Pottera, musím si připomínat, že Voldemort je dávno po smrti.

Pak jsem začala pracovat na psychiatrii. A monstra a příšery z hororů a dalších příběhů (přeci jen není tak těžké mě vystrašit, viz Upíří deníky) se mi přestaly zdát tak děsivé, nahradily je totiž skutečné lidské pohromy, bolesti, katastrofy…

Tak např. na noční službě na záchytné stanici bych byla opravdu stokrát radši, kdyby na mě v chodbě čekala nějaká ta příšera nebo klidně i sám král podsvětí spíš než nafetovaný agresivní alkoholik. Nevím, jestli je to rouhání, ale někdy si říkám, že i se samotnými sirénámi nebo Cerberem bych se mnohdy domluvila líp!

Proto když jdu teď v noci třeba na záchod, jsem vcelku v klidu. Umím si totiž představit, že kdyby se zjevila nějaká ta obluda, zeptám se jí, co tu dělá, jestli už dlouho nemůže v noci spát, zda užívá nějaké drogy nebo léky, jaký má vztah s rodiči a jestli má pocit, že jí chce někdo ublížit. Nechápej mě špatně, určitě bych se nejdřív lekla, pak bych jí/mu/tomu vynadala, že se měl objednat jako všichni ostatní nebo přijít za světla, a pak bych s povzdechem „co už“ zahájila sezení.

Přijde mi to zároveň ale smutné. Jako by kus něčeho dětského ve mně zmizel. Jako by se kus mojí fantazie, mojí bláznivé dobrodružného představivosti odštípnul. A nahradila ho rutina, upracovanost… A tak mi došlo, že strach nemusí být vždycky negativní emoce. Může ho doprovázet taky vzrušení někdy nám dokonce může pomoct žít v přítomném okamžiku!

Jak to máš se strachem Ty? Jsi závislák na adrenalinu nebo spíš strašpytel? Jede Ti pořád představivost na tisíc procent? Využíváš toho někdy? Nebo už jsi upracovaný nudný dospělák jako já, co se možná pomaloučku v nějaké to monstrum mění?

 

Vaše už jen trošku ustrašená psychiatrička

Komentáře

  1. Ali, skvělý článek, díky za něj :-) Jako správná psycholožka z blázince mám dny, kdy mě nevyděsí ani násilník procházející po nemocnici s lopatou v ruce, ale pak jsou dny, kdy se podívám na film a i ve svém věku usínám se světýlkem.. :-D

    OdpovědětVymazat
  2. Krásně napsané. Já můžu mít jenom strach z toho, že se mi budou vracet patologické stavy, ze kterých jsem se léta dostávala. Také bych nechtěla zemřít, možná se tedy bojím smrti, a to iracionálně kvůli potrestání/peklu. K některým lidem mám mentálně mnohem blíže, než k vlastní mamce, která mi vždy dala a stále dává bezpodmínečnou podporu. Cítím, jak jsme si vzdálené. Možná ta propast začala v pubertě, když jsem začala pít. Mamka je skvělý člověk, ale je mi vzdálená. Jako kdybychom ani nebyly příbuzné. Mamka je Polka. Ale je to má rodina, a pravděpodobně milující. Já jsem nevděčná nemilující dcera. Proto možná mám strach z pekla a snažím se žít tady a teď a s povrchními emocemi. Jinak permanentně žít ani nejde (než převážně s měklkými emocemi). Předpokládám, že duševně nemocných a jejich svěřování máte dost, že jste chtěla komentáře od zdravých. Tak Bon Voyage.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).