Přeskočit na hlavní obsah

Jak psychiatrička perfekcionismu vzdorovala


Viděl/a jsi film Dokonalý šéf (Burnt) s Bradleym Cooperem? Já ho miluju! Film i Bradleyho. Film protože je krásným příkladem toho, jak může vypadat život zaměřený jen na výkon a jakou drtivou zátěží může být perfekcionismus. A Bradleyho miluju protože ztvárnil takového člověka naprosto věrně a za mě vlastně skoro perfektně (jaká ironie). 

Adam, hlavní hrdina, je proslulý šéfkuchař se dvěma Michelinskými hvězdami, drogovou závislostí, nastíněnou obsedantně kompulzivní poruchou a chorobnou potřebou po kontrole (jako většina úzkostných lidí). Film jsem poprvé viděla, ještě než jsem dostudovala medicínu a spousta těchto úžasných nuancí co se týče mentálních poruch mi unikla. Až když jsem se podívala teď, s nějakými zkušenostmi z psychiatrické praxe, zjistila jsem, jak úžasný je to obrázek toho, co se může skrývat za drogovou závislostí a jak může vypadat úzkostná porucha nebo i obsedantně kompulzivní porucha (OCD). 

Adama poznáváme ve chvíli, kdy je už nějaký čas „čistý“ od drog, dle mého odhadu nejspíše od kokainu, který patří mezi stimulační drogy (psychostimualncia), a ke kterému se kuchaři často uchylují, přeci jen dvanáct a více hodin na nohou, minimální pauzy, neskutečné množství vydané energie, nemluvě o rozpálené kuchyni a stresu. Zdá se však, že Adam se zvládnul se svou závislostí vypořádat sám, zdá se... 

Začíná opět v kuchyni svého známého, který je do něj zamilovaný, Adam se snaží omluvit všem lidem, se kterými kdysi pracoval a kterým ublížil (nejen svou závislostí) tím, že s nimi získá třetí michelinskou hvězdu. Tedy nesnaží se napravit a budovat samotné vztahy, vidíme, že pro něj je vrcholem života být na profesionální špičce, tedy dosažení „perfektna“ (lepší slovo mě nenapadá, musím si vytvořit vlastní) v kuchyni (což reprezentují ty tři michelinské hvězdy). Poznáváme ho jako narcistického, slovně agresivního šéfa, který může vařit jako sám Bůh (kdyby Bůh byl žena a uměl vařit), ale nic jiného se mu vlastně nedaří. 

Postupně začíná přicházet na to, že být střízlivý od drog a chtít věci napravovat tímto způsobem nestačí a nefunguje to. Nikdy se explicitně nedozvíme, jaké měl Adam dětství, který z rodičů ho nenávratně poškodil, zkrátka žádný příběh a lá „pravý slzy, pravej sopel“. Za což scénáristovi tleskám! Každý z nás takový příběh má, každý máme svých „8 katastrof“ jak by řekla jedna sestřička ze „záchytky“. 

Je to klišé, ale je to vážně prostě jen o tom, jak se rozhodneme s tou katastrofou naložit. A Adam se rozhodne nakonec správně, vyhledá pomoc, začne si uvědomovat své nároky na okolí a sám na sebe. Přestane usilovat o dokonalost a soustředí se na to, co je tady a teď a začne tentokrát skutečně budovat vztahy s lidmi, na kterých mu evidentně záleží. 

Jasně že dostane třetí hvězdu, ale jde o to, jak ji dosáhne. Nesnaží se mít vše pod kontrolou sám, ale začne důvěřovat svým kolegům. Navíc už na tom nestojí jeho život, protože pochopil, že dokonalost (spoiler alert) nepatří mezi dosažitelné hodnoty.

A jak jsi na tom Ty s perfekcionismem? Uvědomuješ si své nároky na sebe i okolí? Stálo Tě už zaměření na výkon vztahy a zdraví nebo to umíš vybalancovat? A pokud balancuješ, jaké to je žít na hraně? 


                                                                                            Vaše nadšeně nedokonalá psychiatrička 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).