Přeskočit na hlavní obsah

Jak psychiatrička vzpomínala o Vánocích


Věříš v sílu vzpomínek? V pocity kterou jsou schopné vyvolat i po desetiletích, ve způsob jakým nás formují… Nebo je shledáváš zbytečnými? Proč se vracet k minulosti… Až na to, že se k ní vracet nemusíme, žije v nás každý den a formuje nás každou minutu. 

Moje nejoblíbenější Vánoce v dětství byly… Všechny Vánoce! Ať bylo více či méně dárků, ať byly uspěchané nebo měli rodiče více času, i když někdy přišly rodinné hádky a stres… Vždycky jsme měli naše tradice, naše malé jistoty. Jistěže se trošku měnily v průběhu let, ale nikdy jsme se jich nevzdali. Tradice jsou pro nás jako tmel, je to společný zážitek, společná vzpomínka, na které se podílíme a neseme si následně s sebou všichni. 

A v časech, kdy se zdá, že není dost společných chvil, zážitků a radosti, jsou právě vzpomínky naší útěchou. Dokonce i ty smutné nebo naštvané vzpomínky se můžou po letech stát zdrojem smíchu. Stalo se Ti to už? 

Musíme se se ségrou pokaždé smát, když si vzpomeneme na naše první pokusy o vanilkové rohlíčky… Na naše černé smradlavé pokusy ani v nejmenším nepřipomínající vanilkové rohlíčky. A kolik času nám to zabralo! 

Rozhodla jsem se zrovna dnes pro tohle téma právě proto, že letošní Vánoce jsou přinejmenším netradiční. Za běžných okolností, by nám odměnou za všechen ten shon bylo setkání s blízkými, vánoční trhy, večírky, kluziště, kina… Ale tento rok nabízí jiné výhry. 

Pro mě nabízí například mnohem větší klid. Nepocítila jsem letos tolik vánoční shon. Místo toho jsem si více všímala vánočních světýlek, koled, výzdoby… Měla jsem zase radost z maličkostí, z procházky, z telefonního hovoru, z horké čokolády, pro kterou jsem si mohla dojít… 

Začalo mi to připomínat dobu, kdy pro mě Vánoce byly právě o tom. O kouzelných světýlkách, času s rodinou, která pro mě jako dítě byla mým světem, o cukroví a pohádkách, zimních procházkách a radostí z dárků, jakýchkoli dárků. 

A tak jsem přestala být smutná a nadávat na letošní rok a místo toho začala za něj být vděčná. Připomíná mi totiž, co je důležité, takový „návrat ke kořenům“. Není důležité dostat drahý dárek, ale ten který „zahřeje“, jak říkáme u nás doma, ten na kterém si dal někdo záležet. Není důležitá drahá velká oslava v restauraci, ale spojení sil a vytvoření krásného společného okamžiku, i kdyby byl černý a smradlavý. Nejsou potřeba exotické dovolené, když jsme v dobré společnosti. 

Moje letošní chvíle s rodinou a přáteli se tolik podobají mým šťastným vzpomínkám z dětství a dospívání, o kterých jsem si myslela, že už není možné znova zažít. A podívej, v těch nejtemnější chvílích se objevilo nečekané světlo. Stačilo se rozhlédnout. 

Jaké jsou Tvé nejkrásnější vzpomínky na Vánoce? Myslíš, že by šlo se jim letos přiblížit? Odmítáš být letošnímu roku za cokoli vděčný/á nebo sis už našel/šla svoje „světýlka“? A pokud na Vánoce hezké vzpomínky nemáš, nepřišel čas, si nové vytvořit? 

                                                                                          Vaše ve vzpomínky věřící psychiatrička 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).