Přeskočit na hlavní obsah

Jak psychiatrička bojuje se se setrvačností

 


Slyšels/slyšelas už někdy tohle pořekadlo: Co se kazilo dlouho, musí se napravovat dlouho. Co se zkazilo rychle, musí se napravit rychle. Je to taková mantra v medicíně. A myslím, že jen máloco je tak moc poplatné jak medicíně, tak životu. 


Co se týče lidského těla, zvykne si téměř na všechno (chce se mi dnes s černým humorem dodat, že si zvykne i na smrt). Největším fíglem je postupná adaptace. Někdy nám lékařům pacienti „zavaří“ mozek tím, jak mohli přežít v daném stavu. S tak nízkým hebmoglobinem, s takovými hodnotami iontů, s takovým nálezem na orgánech… 

Tělo si prostě časem zvyklo na nový normál. 

Naopak když se něco „zkazí“ náhle, je potřeba jednat rychle. Tělo sice zareaguje, ale má velmi omezené možnosti okamžité nápravy. Mám na mysli různá zranění (traumata), krvácení… Zkrátka akutní a emergentní stavy. Tehdy musíme zasáhnout co nejrychleji, co nejúderněji, jinak by skutečně hrozilo, že si dotyčný bude muset zvykat na tu smrt… 

A čím dál víc pozoruju, jak je to ve vztazích podobné. Když se o vztah přestaneme starat, postupně polevujeme až ho necháme vlastně úplně se rozpadnout, není to záležitost jednoho týdne nebo jednoho měsíce většinou. Ale mnohem delší doby, kdy se tak kousíček po kousíčku nenápadně posouváme od sebe dál a dál. Kdy každým dalším neproběhlým rozhovorem a mlčením a ignorací se rozbíjíme. A minimálně stejná doba by byla potřeba, abychom se k sobě zase přiblížili. Milimetr po milimetru, rozhovor po rozhovoru, kompromis po kompromisu…

Když ale dojde k náhlému neštěstí, často je to také vnímáno jako zkouška vztahu, je to doba, kdy je ještě možné najít lepidlo, něco co nás ve vztahu zase spojí. Neodrolili jsme se od sebe, jen nás na chvíli něco rozpojilo… 

Často vnímám naši touhu po rychlé nápravě něčeho, co se „kazilo“ dlouho. 

„Vztah nějakou dobu (např. několik měsíců) nefunguje, tak jsme tomu dali dva měsíce na nápravu.“

To je jako chtít po našem těle zatímco intenzivně krvácíme, aby začalo vyrábět dost krvinek na to, aby nám to krvácení nevadilo… 

Přijde mi smutné naše lidská vlastnost stát o věci až po tom, co se rozbijí. Až po tom, co o ně přijdeme. Trochu mi to připomíná druhý Newtonův zákon, který říká (parafrázuji), že těleso má tendenci setrvávat v klidu nebo přímočarém rovnoměrném pohybu, pokud není vnějšími silami nuceno tento stav měnit. 

I pro nás je nejjednodušší status quo. Je energicky nenáročný. Známý. Lehký. A přiznat si, že něco kazíme, že se nám něco kazí pod rukama a měli bychom něco změnit, může být sakra náročné. Změny jsou náročné. 

A zároveň nevyhnutelné a všudypřítomné. 

Nebylo by tedy lepší vynaložit o kousíček více energie a všímavosti, abychom poznali, kdy se věci začínají měnit/rozbíjet než se potom ptát: Jak jsme se sem vlastně dostali? 

A jak to máš se svými vztahy Ty? Jsi ochotný/á hledat „lepidlo“, když se něco náhle rozbije? Snažíš se vnímat kam Tvé vztahy spějí nebo to necháváš plynout a čekáš, dokud ta změna nebude bít přímo do očí? A jestli ano, nelituješ toho někdy? 

Vaše někdy příliš setrvačná psychiatrička 

Komentáře

  1. co znamena setrvacnost v tomto kontextu?

    zvykat si na smrt je super..ale pro mne to znamena ..kdyz clovek nedela nic, stagnuje..to je zvykat si na smrt..😉

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).