Přeskočit na hlavní obsah

Jak se psychiatrička dostala na druhou stranu barikády (na operační sál)

Jakou máš představu o operačním sále? Vychází jen ze seriálů a filmů? Je to místo, kam by ses chtěl/a podívat jako nezúčastněná osoba nebo Ti nahání hrůzu? 


Pro mě jako medičku to bylo spíš místo utrpení. Sestřička instrumentářka mi většinou vynadala za znesterilnění celého sálu už jen tím, že jsem vešla a do operačního pole (tedy na samotnou operaci) jsem stejně neviděla, protože jsem mrňavá. Existují sice schůdky, ale i tak jsem byla limitovaná svojí výdrží stát maximálně 30 minut, než se stanu sama kolabujícím pacientem.


Jako pro doktorku psychiatričku na stáži je to ale o něco jinačí písnička. Obzvlášť když člověk narazí na ochotné chirurgy a anesteziology, operační místnost se může stát docela kouzelným místem. 


Místem adrenalinu, černého humoru, rituálů, medicíny v nejčistším slova smyslu. 


Zatímco „před plentou“ * se vnitřní orgány mění k nepoznání a anatomové pláčou, „za plentou“ se hlídá, aby se pacient nevzbudil během operace a zároveň byl schopný se vůbec někdy probrat po ní. 


Pamatuju si, jak jsem si dřív samolibě říkala, co může být na operování tak složitého?! Naučím se postup, kde řezat, kde stříhat, kde sešít… A voilá, pacient má zpátky kvalitu života nebo zachráněný život! 


Tváří tvář skutečnosti jsem ale zjistila, že umět správně řezat, stříhat a sešívat je zatraceně vzácná a hodně vydřená schopnost. Zajet skalpelem o milimetr dál… Stříhnout nůžkama o kousíček vedle… A z lékařského týmu je popravčí četa. 


Možná to zní jako něco, co Ty už dávno víš. Ale spousta věcí mi během praxe v nemocnici tak nějak… Zevšedněla. A díky stáži jsem si například připoměla i to, že anesteziologové jsou taky vcelku cool partička. 


Jsou jako krev jednorožce z Harryho Pottera. Udrží při životě téměř každého. A zároveň Ti sami řeknou, že ví, že by neměli. Že smrt může být vysvobozením. Že je potřeba vědět, za jaký život vlastně pro pacienta bojujeme. To že celý den stojí jako jediná bariéra mezi svými pacienty a smrtí, a pak se druhý den ráno vzbudí a jdou si tam stoupnout znovu… To je pro mě nejvíc bláznivá a úctyhodná věc.


Ne ne, Nadšená psychiatrička se nebude měnit ani na Nadšenou chiruržku ani na anestezioložku!  Psychiatrie je pro mě pořád ten nejlepší obor ze všech! Ale je někdy až surreálné sledovat svoje kolegy, jak odvádějí diametrálně odlišnou práci od té mé, a přece se všichni nazýváme lékaři. 


Proto se mi líbí oslovení „kolegové.“ Ať už jsme z jakéhokoli oboru, pracoviště, na začátku kariéry či na jejím sklonku. Všichni se navzájem potřebujeme, abychom dosáhli toho jediného opravdového cíle v medicíně – zachránit pacienta (a jít se vyspat). 


Děsí Tě vědět o „zákulísí“ v medicíně nebo rád/a o tomhle víš víc? A jak to máš ve svém oboru Ty? Umíš si vážit svých kolegů? A jestli ne, není možná čas změnit práci? 


Vaše medicínu stále zbožňující psychiatrička 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).