Přeskočit na hlavní obsah

Jak se psychiatrička snaží léčit pacienty a ne nemoci


 Má se léčit pacient nebo jeho nemoci? Tahle otázka se mi už nezdá tak přímočará a snadná jako kdysi… 


Jako lékařka jsem trénovaná „spravit“ vše, co biologicky (medicínsky) na svém pacientovi spravit můžu. Zásadní ale je, zda bych měla...

Zkusím Ti to přiblížit. Přichází za námi do ordinace člověk s určitými obtížemi. Kromě toho co ho trápí, ale objevíme další nemoci, případně hlubší příčiny problému. A abychom toho člověka vyléčili zcela, což jako lékaři samozřejmě chceme, musel by např. brát dlouhodobě léky, podstoupit operaci, změnit životosprávu… Což daný člověk často nechce (a na že bych se mu vždycky divila). 

Přichází (podle něj) s banálním problém. A my mu nabízíme obří změnu, zásah do kvality života.

A přestože pacienti často rozumí, proč tato řešení navrhujeme, volí raději rychlá méně trvalá spravení. Nebo částečná spravení. Protože nevidí důvod něco spravovat víc. 

Naopak možná my lékaři těch důvodů vidíme příliš mnoho. Ale tak jsme trénovaní. Předpovídat, co může do budoucna pacientovi dělat obtíže, upozornit ho na to a pokud máme preventivní opatření k dispozici, vykonat ho. Nechceme čekat, než bude příliš pozdě.

Na druhou stranu, s touhle filosofií bychom si všichni mohli nechat vyoperovat rovnou „slepáky“, žlučníky, sleziny… Nechat si nasadit antipsychotika, antihistaminika a celkově možná raději nevycházet z domu. 

I já sama když jsem se octila v roli pacienta, jsem se setkala s tím, že lékař by v léčebných opatřeních zašel ještě o trochu dál, ale já už byla spokojená. 

A byla jsem tedy ráda, když se rozhodl mně léčit ne jako snůšku diagnóz, ale jako člověka, k jehož přáním a hranicím má respekt. 

Zároveň sama vnímám, že je to pro mě jako lékařku někdy děsně těžký. Občas totiž vážně vím, jak to s největší pravděpodobností pro pacienta dopadne (další hospitalizací, další psychotickou epizodou, dalším krvácením…). 

A tak vlastně pořád nevím, kde je ta zdravá míra a jak se jako lékařka zbavit frustrace z "léčení pacienta" a jako pacientka jak si nechat vyléčit své nemoce...

Naštěstí zdravotníci nejsou ani soudci, ani opatrovníci, ani věštkyně. Snažíme se jen dělat to, čemu rozumíme a co umíme, jak nejlépe to umíme. A to je zachovat Ti zdraví. A tak někdy možná není od věci nás poslechnout… 

Míváš problém poslouchat rady lékařů? Jsi spokojený/á s péčí, kterou dostáváš nebo máš pocit že Tě lékaři příliš nevnímají? A jestli tomu tak je, zkoušels/zkoušelas vlastně někdy vnímat také je? 


Vaše jako pacientka nejspíš mizerná psychiatrička 

Komentáře

  1. Zdaleka ne každý pacient chce aby ho léčili. Preferuje aby lékař ne zasahoval do jeho životního stylu a pouze "opravil" jeho symptom nebo nemoc.... I za cenu kratšího života. Co dělat v takové situaci? Respektovat pacienta ? Nebo léčit pacienta???

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Myslím si, že všichni známe správnou odpověď, ale je prostě těžké ji pro nás přijmout. POmáhá mi uvědomit si, že neznám pacientův život, jeho osobnost, nejsem jeho opatrovník, a jsem v tomhle ohledu pouze někdo, kdo mu má pomoct. A on si říká o určitou formu pomoci...

      Vymazat
  2. Poslouchat rady lékařů - asi jak od kterého. Konkrétně třeba od psychiatričky ,tak její rady si k srdci neberu. Naopak. Našla jsem novou, takže se ukáže jaká bude. Ale jinak upřímně se radami lékařů řídím. Měla jsem sice období kdy jsem přímo z ordinace utekla, nechtěla jsem už dál poslouchat verdikt. Říkala jsem si, i lékaři jsem tehdy řekla, že se určitě spletl, že došlo k záměně jmen atd. Ale po pár dnech, když jsem to sama v sobě trochu vstřebala jsem se k lékaři vrátila a od té doby již důvěřuji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Super s tou psychiatričkou! Určitě je to důležitý aspekt na zmínění - umět si vybrat odborníky, které budu poslouchat. Jsem moc ráda, že jste aspon v tak těžkou životní chvíli narazila na lékaře, který měl porozumění! Držím nadále palce!

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).