Přeskočit na hlavní obsah

Jak se psychiatrička nechce vzdát dětství

Máš rád/a vánoční čas a vše co k němu patří? Adventní kalendáře, sladkosti, koledy, světýlka, shon, nákupy a bolest břicha po bramborovém salátu? 


Já patřím mezi lidi, kteří mají Vánoce stále rádi. V mém případě to bude nejspíš nostalgií. Jako dítě jsem zažila krásné Vánoce, klidné. Ne každý měl ale takové štěstí. Někdo si nese nehezké vzpomínky z dětství a někomu prosinec otrávila až dospělost a zodpovědnost za ty nové krásné vzpomínky a nachystaný stůl a nazdobený stromeček… 

Není to žádná hitparáda shánět ty správné dárky, neurazit jednoho tím co dám druhému, na nikoho nezapomenout, přichystat takové druhy cukroví, aby chutnaly všem, nazdobit byt a do toho všeho se tvářit vesele a vděčně! 

Já mám ještě ale jeden důvod, proč mám Vánoce i přes všechno tohle v dospělosti pořád ráda. A není to jen vánočními naivními filmy. Dostávám totiž každý rok od své nejlepší kamarádky adventní kalendář. A letos jsem dostala ten nejultimátnější nejvymazlenější advenťák pod sluncem! 

Zatímco moje rodina usoudila, že jsem překročila danou věkovou hranici vhodnou pro adventní kalendáře a balíčky od Mikuláše, my s kamarádkou jsme se rozhodly, že obzvlášť v našem věku je potřeba si dělat radost zbytečnostmi. Aspoň občas. 

A tak jsem si letos na poště vyzvedla obří krabici plnou dárků (přesněji řečeno mám krabici 24 dárků), ke kterým vždy patří nějaký vzkaz. Na každý prosincový den jeden. Už teď vím, že 25. se probudím s absťákem. 

Vím, že to společnost často považuje za dětinskost. V některých rodinách si dospělí ani nedávají dárky. A já si říkám, kde a kdy se to tak v člověku zlomí. Co tak krutého se musí stát, že si člověk řekne, že už nestojí ani o čokoládu ve tvaru zvonečku nebo malou hloupou zbytečnost? Jak se stane, že se smíříte se životem bez dárků a překvapení a těšení a spontaneity? 

Obzvlášť se vším, co se kolem nás teď děje, mi taková gesta připadají o to důležitější. Třeba jen s někým nejbližším nebo pokud máme na to prostředky a kapacitu, i v rámci různých projektů (Ježíškova vnoučata, Krabice od bot, atd.). Maličkost pro jednoho může znamenat celý svět pro toho druhého. 

V jednom filmu se parta přátel na konci shodne, že žádná dospělost neexistuje. Že jsme jen banda 12 letých dětí v těle dospělých. Líbilo se mi to. Přála bych si, aby to tak aspoň částečně bylo. Svět dětí je minimálně mnohem barevnější, správnější a veselejší, než ten náš. A v takovém světě bych chtěla žít. 

Jsou pro Tebe dárky otravná povinnost nebo se naopak „rozdáváš pro ostatní“?  Necháváš se rád/a překvapit nebo jsi radši, když víš, co na Tebe pod stromečkem čeká? A jestli ano, není to někdy trochu nuda? 

Vaše dárky a Vánoce milující psychiatrička 

Komentáře

  1. Patřím k těm, co v mládí Vánoce nemuseli. Ty otravné tradice, co "se prostě musí", mi jsou proti srsti. Ale teď si dělám Vánoce podle sebe, stromek zdobím kdy a jak chci, neřeším spoustu věcí. A najednou si je užívám. Jsem praktik, takže dostávám to, co bych si koupila i tak - třeba turistické boty nebo šampon. Takže souhlasím, že každý si může dárek dát či si ho přát. Vánoce jsou i časem charit a vnoučata nebo krabice od bot a nebo místní seznamy přání do azylových domů. Takže jo, Vánoce jsou tak dobré, jak si je uděláme. Přeji pěkné Svátky.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).