Přeskočit na hlavní obsah

Jak psychiatrička bojuje s vlastním tělem

Cítíš někdy tlak společnosti na svůj vzhled? Jak se máš líčit/upravovat vousy, co si oblíkat, jak má vypadat Tvé tělo? Myslím, že tuhle otázku pokládám zbytečně, viď? Ať už jsme jakéhokoli pohlaví, společnost má jasnou představu, jak bychom měli vypadat. 

A já se touhle představou nechala po dlouhé době zase nachytat.

V angličtině se tomu říká „bounce back“. Tedy skočit zpátky do těla, které měla žena před dítětem. A přestože se považuju za velkou bojovnici proti patriarchátu a zároveň zastánkyni toho, že všechna těla vypadají různě a jsou zdravá a nejlépe funkční fyzicky i psychicky při různých váhách, najednou jsem se strašně chtěla dostat zpátky do svého oblečení, které jsem nosila před rokem. 

A pak jsem si uvědomila, že je to jako bych se snažila předstírat, že moje tělo právě během devíti měsíců nevypěstovalo celou lidskou bytost! Se vším všudy! Moje orgány se uhýbaly do míst, kde nemají co dělat. Utlačované plíce v posledním trimestru se spokojily s dýcháním „na psa“ a jen lapaly po dechu jakkoli to bylo zrovna možné. Děloha a břišní svaly se roztáhly do rozměrů, do jakých jsem nevěřila, že to jde. A i přes to, že mě celý tenhle jiný stav málem zabil, dopadlo to všechno dobře! Přežila jsem, mám dítě! Akorát na památku mám taky ještě strie, křečové žíly, diastázu a kila navíc. Není to snadný přiznat a už vůbec ne přijmout. 

Vím, že všechno čím si projdeme zanechá stopy. A čím víc se je snažíme ignorovat, tím je to pro nás jen horší. Ten boj sám proti sobě je enormně vyčerpávající. Kdysi jsem psala o tom, jak se snažím přijmout své jizvy. Všechny. A najednou jsem na svoji vlastní lekci zapomněla. 

Moje tělo si něčím prošlo a podle toho vypadá. Holt to už na „hot girl summer“ asi nikdy nebude (bůhví jestli někdy bylo). Ale neschovám se navždycky do volného oblečení abych všechno schovala a náhodou někoho nepohoršila svým tělem. Moje stehna jsou velká, taky musí unést nejen mě, ale i moji malou, celý den a celou noc. Břicho mám měkčí a vypolstrovanější než bych chtěla, ale dobře se na něm mé malé leží. Strie vyblednou a oblečení si koupím nový, aspoň mám dobrou záminku!

Po jiném stavu prostě přichází nový stav s novou rolí. Tak to je. A já si říkám, na kolik dalších situací a lidí to platí.

Možná pro někoho, kdo si prošel sebepoškozováním a přestane jednou zakrývat své jizvy. Možná pro někoho po překonání poruchy příjmu potravy, když přijme své „nové“ tělo. Možná pro někoho po transplantaci, když se smíří, za jakou cenu dostal druhou šanci. Možná pro někoho po amputaci části těla, když se naučí zapojit znova do života...

Nový stav. Mně určitě bude chvíli trvat, než si na něj úplně zvyknu. Pomáhá mi v tom i moje rodina včetně partnera, kteří mi připomínají, že nikdo po porodu nevypadá jako Andílek od Victoria’s secret. Vlastně jen málo lidí takhle vůbec někdy vypadá. 

Takže je čas na nový styl. Na novou éru. V oblékání i myšlení. Přece nechci, aby moje dcera vyrůstala se stejným přesvědčením, že jen v určité konfekční velikosti a s určitými proporcemi se bude líbit a bude mít hodnotu. Začínám proto u sebe. Abych jí měla co předat. 

Jak jsi na tom Ty a představy o kráse? Máš své vlastní a podle nich žiješ nebo usiluješ o parametry z časopisů? A jestli ano, nevyčerpává Tě to? 


Vaše své mateřské tělo přijímající psychiatrička

PS: NA obrázku je tričko od 3v1 A ty už jdi taky do prdele. Jako odpověď všem, kteří mají nějakou radu/postřeh/komentář na mé tělo či mateřské schopnosti :)  


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).