Přeskočit na hlavní obsah

Jak si psychiatrička prošla těhotenstvím


Všimnul/všimla sis někdy, jak báječný marketing má těhotenství? Všude v reklamách vidíš usměvavé těhotné ženy s hladkým těhotenským bříškem, jak si užívají těhotenského života! Jsou šťastné, aktivní a září!

Já zářila jen potem a zvratkama, většinu času. 

Vím, že patřím k extrémním případům, stejně jako ženy z reklamy. Jen pár procent žen zažije zcela bezproblémové těhotenství nebo zcela vyčerpávající těžké. Většina je někde mezi. Nadávající na přibývající kila a hemorhoidy a u toho se ládující zmrzlinou v cukrárně s kamarádkou. 

Já jsem se devět měsíců nebyla prakticky schopná zvednout z postele nebo se najíst. Dvě hospitalizace pomohly k tomu, abych byla schopná udržet v žaludku aspoň vodu. Zažila jsem scénáře, které jsem znala z vyprávění lidí s rakovinou na chemoterapii. Poněkud drsné přirovnání, že? 

Zároveň jsem byla šťastná. Že to vůbec můžu zažívat, že můžu být mámou. Vnímala jsem, že to není samozřejmost. Byla jsem vděčná, že mému tělu se něco povedlo! Částečně povedlo. Protože celkově tenhle doslova jiný stav skoro vůbec nezvládalo.

Často jsem v rámci své práce a působení na sítích zmiňovala, že je zcela normální prožívat více i protichůdných pocitů naráz. Najednou jsem si ale nebyla jistá. Má to být přece to nejkrásnější období v životě! Připadala jsem si vadně, že je něco se mnou špatně. Že jsem o něco okradená. Jsem šťastná a zároveň v depresi! Výrazně mi pomohlo, když mi jedna blízká osoba řekla, že je holt těžký být zrovna šťastná s hlavou v záchodový míse od rána do večera nebo být aktivní s těžkou chudokrevností.

Pomohly dokonce i sociální sítě! Byla jsem vděčná každé odvážné upřímné ženě, která sdílela své strie, svou emoční labilitu, své divné chutě, svou únavu... Najednou reklamy byly vlastně opravdu jen reklamy. Opravdové příběhy zněly často dost podobně tomu mému. Nespíme, nejíme, jsme protivné a rozladěné a někdy si chceme postel rovnou přestěhovat na záchod, abychom si ušetřily všechny ty cesty. 

Měla jsem pocit, že sotva se stávám mámou, už dělám něco blbě. A k mému překvapení jsem zjistila, že jsem vlastně úplně v pohodě. Že jen podléhám fantazii, které chceme všichni věřit. O našich tělech, o našem prožívání. Protože kdo by si nechtěl projít tak obrovskou změnou bez nežádoucích účinků? Jen s tím hezkým kulatým bříškem a zářící aurou. Já rozhodně závidím každé ženě a potažmo páru, kteří to tak měli. 

Ve výsledku jsem vděčná za svoji zkušenost, opravdu jsem, i když značně bolavou a těžkou. Mám přece jen díky ní dceru. Jen jsem Ti chtěla říct, že možná nejsme v těch našich problémech a těžkostech tak opuštění, jak si někdy připadáme. Že možná vůbec nejsme ti „vadní“ my, ale narativ, který nám společnost nabízí. A my můžeme pomoct ho změnit! 

Vaše naštěstí už netěhotná ale mateřská psychiatrička

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).