Přeskočit na hlavní obsah

Jak psychiatrička neví

Umíš přiznat, když něco nevíš? I v momentech, kdy bys opravdu, ale opravdu aspoň chtěl/a vypadat, že víš? Dokážeš odsunout ego na vedlejší kolej a přiznat, že Tvoje vědomosti a zkušenosti mají limity? 

Vyrůstala jsem v prostředí zaměřeném na výkon a dobrovolně si vybrala obor, který je stejný. Ať už studia nebo moje zaměstnání často přímo vybízí k tomu, že odborník ví, ba přímo musí vědět. A i když neví, tak vlastně ví. 

Přijde mi to ale jako velmi nebezpečná praxe. Když nevím informaci, domyslím si, odvodím si, vymyslím si… Obzvlášť pokud to praktikují lékaři. Není divu, že pacienti jsou často zmateni protichůdnými názory nebo v nejhorším případě plní doporučení, která jim škodí. 

„Odborník si ale přece nemůže dovolit nevědět,“ bývá častý argument na toto téma. 

Odborník je obyčejný smrtelník, člověk, který se celý život musí vzdělávat, aby odborníkem zůstal.  Není možné pojmout všechny informace v jakémkoli oboru. A je dobré a užitečné, své hranice znát. 

Uvědomila jsem si to ve chvíli, kdy se tohle slovo objevilo v mojí terapii. V jednom případě mi má terapeutka upřímně řekla, že neví, jestli „to bude dobrý.“ Že si dost dobře můžu vybrat pro mě destruktivní způsob prožívání a vzorec chování. Doufá že to neudělám, ale že zkrátka neví. Jindy mi otevřeně nabídla, že mi může doporučit jiné psychoterapeuty, kteří se přímo zaměřují na problém, který bych chtěla řešit. Tedy že možná existují efektivnější cesty pomoci pro mě v dané situaci. 

Tehdy jsem pochopila důležitost nevědění. Poznání a připuštění si vlastních hranic je podle mě jedna z věcí, která dělá člověka skutečným profesionálem. Někým kdo Ti řekne, kdy Ti může opravdu pomoci a kdy bys možná dosáhl lepší rychlejší pomoci někde jinde.  

Mluvím teď sice hlavně o medicíně a profesionalitě, ale považuju za nesmírně důležité i v osobním životě znát své hranice. Všichni je máme. Proč se tvářit, že to tak není? 

Možná někdy zaslechneš odpověď typu: No to jsi teda…(např. psychiatr), když nevíš… (všechny nežádoucí účinky všech psychofarmak které kdy spatřily světlo světa). 

Já si v takovém případě říkám– nejsi wikipedie ani google. Jsi člověk. A Tvoje znalosti stejně jako znalosti všech, někde začínají a někde končí. Jako Tvoje trpělivost. Neplýtvej svou energií na lidi, kteří si neváží Tvé upřímnosti. 

Umíš sobě i ostatním přiznat hranice svých schopností, znalostí? Je to něco, co je Ti přirozené nebo ses to musel/a učit? A pokud je to naučené dovednost, posloužila Ti v životě dobře? 



Vaše často nevědoucí psychiatrička  


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).