Přeskočit na hlavní obsah

Jak psychiatrička hranice hledala


Umíš poznat správný čas odejít? Po „Klesání na dno“ mi někteří psali, jak je pro ně důležitý dodatek „pro/se správnou“ osobou. Že se někdy snažíme a snažíme, ale některým lidem to bude vždycky málo, i kdybychom pro ně byli ochotni klesnout až do horoucích pekel. 


Jak takovou osobu poznáš? Jak poznáš, že někomu nejsi dost? Umíš poslouchat svoji intuici? Ten často jen tichý hlásek, který ego tak rádo přebíjí…   Není vždy jednoduché si přiznat, že někdo, o koho stojíme, zas tolik nestojí o nás a už vůbec nestojí za naši energii. 


Určit si hranice co je ok a co ne bylo pro mě ve vztazích obzvlášť těžké. Nejdřív jsem si musela připustit, že se nemůžu zlobit na ty, kteří podle mě zacházejí v našem vztahu příliš daleko, protože jsem žádnou hranici ani nenastavila.


„Radši nic nebudu říkat, nebo se naštve a půjde pryč úplně.“ Tak málo víry jsem měla ve svoji rodinu, blízké kamarády a partnera. A je pravda, že když se staví hranice, vždycky jsou kolem toho války. Ale v důsledku nám pomáhají udržovat mír, hlavně ten uvnitř. 


Jsem ráda, že jsem si svoje limity nakonec nastavila. Usnadnily mi život. Někdy je těžké je uhlídat, aby nebyly zbourány nebo překročeny, ale aspoň tak vzniká prostor pro úvahu, jestli není potřeba je někam posunout. Je fajn, když jsou aspoň trošku flexibilní. 


Moje vymezení mi pomáhá k vědomým volbám, koho ve svém životě chci. A čí život chci ovlivnit. 


Připomíná mi to Malého prince (četl/a jsi ho?): „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ Čím blíže si někoho k sobě pustíme, tím větší je zodpovědnost. 


Proto bychom měli být opatrní, koho si „ochočíme“. Každé trhání pout je totiž bolestivé. 


Přesto pro mě jako největším smyslem života zůstávají smysluplné vztahy. Mít svůj „kmen, klan, své lidi,“ ať tomu říkáš jakkoli. Občas všichni potřebujeme někam a k někomu patřit. 


Jak to máš s hranicemi Ty? Teprve si je hledáš nebo je máš pevně stanovené? A pokud ano, nechal/a bys někoho je beztrestně překročit? 


                                                                                                         Vaše na vztahy vybíravá psychiatrička 


Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak psychiatrička poslouchá Tři sestry

 Hledáš si někdy význam písniček? Kontext, ve kterém vznikly, autorovu pointu, kterou zamýšlel?   Se mnou v posledních dnech, kdy jsem měla více služeb na „záchytce“, zůstává Aida od Tří sester. Znáš ji?   Lou Fanánek podle mě zcela bravurně popsal delirium tremens a závislost na alkoholu v jediné písničce. (O alkoholismu a psychiatrii potom zpívá ještě v Pomeranči, a má pravdu, u nás „z rádia nikdy nehrajou Sestry“).   Pokud člověk pije tak dlouho, a tak intenzivně, že má v krvi skoro víc promilí než krvinek, a najednou se rozhodne, že přestane (nebo mu dojdou peníze), rozvine se u něj masivní odvykací stav, který může vyústit v delirium tremens. 50 % pacientů s deliriem tremens na něj zemře. Až tak vážný je tenhle stav.   Mezi typické projevy patří tzv. mikrozoopsie – vidiny malých zvířátek. „…Na vaně jsou bílý myši mezi nima Aida…“ Ale mohou se objevit i další zrakové halucinace – „Je tady Čingischán, Rumcajs i Cipísek…Možná Kaligula přijde s Mesalinou...“   Mohl

Jak se psychiatrička snaží nechat věci plynout

Umíš přijmout věci je tak jak jsou, i když se Ti to zrovna vůbec nehodí? Dokážeš v takové situaci neusilovat o změnu?  Zrovna teď bych si přála, aby některé věci byly jinak. Teda moje hlava by si to přála. Mentálně bych se nejradši vrátila ke svým běžným aktivitám a práci. Psychicky toužím po podzimních procházkách barevnými lesy a parky, dát si horkou čokoládu ve městě venku a využít toho, že mi ještě nemrznou prsty. Nebo být aspoň schopná udělat livestream na IG.  Moje tělo ale touží po klidu. Po odpočinku. Fyzicky jsem vyčerpaná a drtivou většinu svých oblíbených aktivit musím vypustit. Strašně mě to štve.  A hrozně ráda bych to změnila. Překonala to. „Hecla se.“ Jenže vím, že „přidat víc když už nemůžeš“ tady není tou správnou odpovědí. Následky by mohly být… Fatální.  Už jen z lékařské praxe mě napadá spousta odstrašujících případů, jak to dopadá, když si včas „nedáme oraz.“ Angíny mohou přejít v zánět hrudní dutiny. Vyčerpání v syndrom vyhoření a ten v depresi. Nedoléčené zlomeni

Jak si Alina výzbroj oblékla

 Znáš legendu o Mulan? Pokud ne, můžeš scrolovat níž na můj popis filmu, pokud ano, co říkáš na písničku Loyal, brave and true k nové hrané verzi? Nevím, jestli je to mou láskou k tomuhle příběhu nebo zpěvem Christiny Aguilery, ale ve mně ta písnička vyvolala spoustu otázek. První tři jsou asi jasné – jsem věrná, statečná a ryzí? Jsem tu pro své blízké, když mě potřebují? Stojím si za svými názory? Umím vystoupit z komfortní zóny? Jsem v kontaktu se svými pocity, znám se? Ne vždy se mi líbí moje odpovědi na tyhle otázky. Ale tím pádem vzniká alespoň prostor pro změnu. Vcelku nečekaně ale přišla otázka „kdo jsem bez své zbroje“, když jsem si dnes ráno oblékala lékařský plášť. Přichází s ním velká moc. Rozhoduju o životě jiných lidí v tom nejzákladnějším slova smyslu. Někdy si dokonce připadám, že jsem to jediné, co stojí mezi nimi a smrtí. A zodpovědnost v takové pozici může být zdrcující. (Proto je tak důležité pracovat jako tým ve zdravotnictví, sdílený tlak není tak smrtící).